Home

 • Buddyzm

  Autentyczną podstawą wszystkich szkół buddyjskich są trzy poziomy nauk, przekazane dwa i pół tysiąca lat temu przez Buddę Siakjamuniego, które opowiadają potrzebom różnych jego uczniów.

  Więcej na stronie buddyzm.pl

 • XVI Karmapa

  Rangdziung Rigpe Dordże był jednym z największych nauczycieli buddyjskich i mistrzów medytacji naszych czasów.Kilkukrotnie odwiedził Zachód udzielając nauk w wielu krajach.

  Więcej na stronie buddyzm.pl

 • Lama Ole Nydahl

  Lama Ole Nydahl jest jednym z niewielu wysoko wykwalifikowanych lamów i nauczycieli medytacji w tradycji buddyzmu szkoły Karma Kagyu na Zachodzie

  Więcej na stronie buddyzm.pl

 • XVII Karmapa

  Trinlej Taje Dordże rozpowszechnia nauki buddy w Azji, Europie i obu Amerykach. Reprezentuje szkołę Karma Kagyu linii Diamentowej Drogi na świecie i jest zwierzchnikiem duchowym wszystkich ośrodków założonych przez Lamę Ole Nydahla

  Więcej na stronie buddyzm.pl

 • Medytacje

  Medytacje odbywają się codziennie o 20:00, Więcej informacji w dziale medytacje.

 • 29.06 - 6.07
  Lama Ole Nydahl
  & Sherab Rinpocze

  w Kucharach

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi we Wrocławiu

Nasz ośrodek jest jednym z ponad 650 ośrodków medytacyjnych założonych przez Lamę Ole Nydahla na prośbę XVI Karmapy. Obecnie ośrodki działają pod przewodnictwem XVII Karmapy Trinleya Taje Dorje, aktualnego zwierzchnika 1000-letniej tradycji Buddyzmu tybetańskiego linii Karma Kagyu.

Buddyzm

Najlepszym słowem opisującym naukę Buddy jest to, którego używał on sam. Przez 1500 lat nauki te praktykowane były w Indiach pod nazwą „dharma”, a przez ostatnie tysiąc lat w Tybecie jako „czio”. Oba te określenia oznaczają: „jakimi rzeczy są”. Zrozumienie tego, jakimi rzeczy są, jest kluczem do trwałej radości. Sam Budda jest nauczycielem, przykładem, strażnikiem i przyjacielem. Pomaga nam i wszystkim istotom unikać cierpienia i doświadczać stanów coraz intensywniejszego szczęścia i radości, a także prowadzić innych do Wyzwolenia i Oświecenia. Buddyzm jest więc czymś bardzo praktycznym, czymś, co można zastosować bezpośrednio w życiu. Kiedy ludzie pytali Buddę, dlaczego i czego naucza, odpowiadał zawsze tak samo: „Nauczam, ponieważ wy i wszystkie istoty pragniecie osiągnąć szczęście i uniknąć cierpienia. Nauczam, jakimi rzeczy są”.

Lama Ole Nydahl, „Jakimi rzeczy są”

Fragment wywiadu z XVII Karmapą

Pytanie: Jesteś głową linii Karma Kagyu. Co to oznacza?

Karmapa: Głowa linii Karma Kagyu to po prostu ktoś, kto jest odpowiedzialny za utrzymywanie przekazu Mahamudry i sześciu jog Naropy oraz dzielenie się nim.

Pytanie: Co oznacza imię „Karmapa”?

Karmapa: Słowo „Karmapa” pochodzi z sanskrytu i oznacza „tego, który niesie aktywność”.

Pytanie: Jaka jest aktywność Karmapy?

Karmapa: Od czasów I Karmapy Dysum Czienpy, naszym głównym zadaniem było troszczyć się, by przekaz pozostawał żywy. Dysum Czienpa dostał wszystkie nauki od Gampopy; od niego samego przejęła je jego druga inkarnacja i inni mistrzowie Karma Kagyu. Przeważnie ciągłość przekazowi zapewniały kolejne inkarnacje Szamara Rinpocze - w ten sposób dotrwał on do naszych czasów, aż do XVII odrodzenia Karmapy. Głównym działaniem Karmapy jest podtrzymywanie aktywności dharmy, aktywności Buddy, i dzielenie się naukami ze wszystkimi istotami. W dawnych czasach Karmapowie działali głównie wewnątrz Tybetu, ale dziś ich aktywność dociera wszędzie. Tak jak mówiłem, przekaz musi pozostać żywy.

Pytanie: Co uważasz za prawdziwą esencję buddyzmu?

Karmapa: Dharma nie jest religią, chociaż w wielu krajach tak się ją traktuje. Przypomina filozofię, ale ten termin też nie do końca jej odpowiada. Dharma to po prostu nauki i metody otwierające nasz umysł na naturę buddy, która tkwi w każdym z nas.

Pytanie: W jaki sposób buddyjskie praktyki pomagają nam radzić sobie ze stresem albo depresją w trudnych sytuacjach życiowych, częstych w naszym zachodnim świecie?

Karmapa: Używając buddyjskich metod jesteśmy w stanie zobaczyć jak działa samsara. Widzimy, że wszystkie trudności spotykają nas z powodu naszych negatywnych myśli, negatywnej mowy i negatywnych działań. Stosując Dharmę, analizując przyczyny i skutki cierpienia, które nas spotyka, jesteśmy w stanie je usunąć i w końcu przezwyciężyć problemy. Możemy zmienić naszą życiową sytuację. Teraz właśnie mamy ku temu doskonałe warunki - wspaniałą możliwość osiągnięcia całkowitej realizacji.

Fragment wywiadu z XVII Karmapą Trinlejem Taje Dordże

Strona internetowa XVII Karmapy Trinleja Thaje Dordże znajduje się tutaj.

Medytacje

Medytacje w ośrodku odbywają się codziennie o godzinie 20.00.

W medytacji buddyjskiej może wziąć udział każdy. Trwa ona około pół godziny i nie wymaga żadnych przygotowań, znajomości skomplikowanych tekstów czy noszenia specjalnych ubrań. Praktyka jest prowadzona po polsku i nie trzeba za nią płacić.

W każdy wtorek na pół godziny przed medytacją zastaniecie w naszym ośrodku kogoś, kto udzieli Wam podstawowych wyjaśnień.

Medytacja buddyjska to precyzyjna metoda pracy z umysłem. Uspokaja umysł i uniezależnia go od zmieniających się nieustannie warunków. Celem medytacji jest uwolnienie umysłu od wszelkich słabości i ograniczeń oraz rozwinięcie w pełni wszystkich jego doskonałych właściwości, szczególnie nieustraszonej mądrości, spontanicznej radości i aktywnego współczucia.

Wydarzenia

Poza codziennymi prowadzonymi medytacjami XVI Karmapy, w ośrodku organizujemy wykłady i wspólne sesje medytacyjne z różnymi nauczycielami buddyjskimi, poniżej znajduje się wykaz takich wydarzeń. Serdecznie zapraszamy

Newsletter - nasze wydarzenia na twojej skrzynce

Kontakt

Adres

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi
ul. Ruska 47/48a, 50-079 Wrocław

Informacje o dojeździe z dworca PKP/PKS komunikacją publiczną znajdziecie tutaj

Wejście od podwórza, klatka schodowa z "Akademią ruchu", IV piętro

Email

Piszcie do nas na adres: wroclaw (at) diamondway-center.org
Pytania dotyczące naszych aktualności (kursów) kierujcie pod adres: news.wroclaw (at) buddyzm.pl

Telefon

Ela i Piotr Gromuł: +48 (71) 337 03 96, Ela: +48 502 102 742, Piotr: +48 502 130 750
Michal Drozdowski: +48 669 887 688

Nasze konto bankowe

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu
Bank Millennium S.A.
Numer rachunku: 32116022020000000012322429 Kliknij aby zaznaczyć
tytuł wpłaty: Darowizna na cele kultu religijnego.

Dodatkowe informacje

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu to związek wyznaniowy oficjalnie zarejestrowany w Polsce w 1984 roku. Stanowi część ogólnoświatowej sieci ośrodków buddyjskich należących do linii Karma Kagyu - jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Ośrodki zostały założone przez Lamę Olego Nydahla i znajdują się pod duchową opieką J.Ś.17 Karmapy Trinleja Taje Dordże, zwierzchnika naszej tradycji.
Więcej informacji o Związku na stronie buddyzm.pl

Blog budowy

IMG_0474 Na początku 2013 roku ropoczęliśmy przebudowę zachodniej części ośrodka, zwanej przez nas "Westem".

Nasz projekt obejmuje budowę funkcjonalnej kuchni, trzech pokoi, dwóch łazienek oraz przestronnego pokoju dziennego. Do końca października 2014 planujemy zakończyć budowę Westu oraz przeprowadzić remont pomieszczeń obecnie wykorzystywanych.

Na tym blogu relacjonujemy przebieg prac w ośrodku.