Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi we Wrocławiu

Nasz ośrodek jest jednym z ponad 600 świeckich ośrodków Diamentowej Drogi założonych przez Lamę Ole Nydahla i jego żonę Hannah na prośbę 16 Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże. Obecnie znajduje się pod duchową opieką 17 Karmapy Taje Dordże – zwierzchnika szkoły Karma Kagju (jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego).

Ośrodki Diamentowej Drogi to miejsca, w których świeccy buddyści spotykają się na wspólnych medytacjach, wykonują indywidualną praktykę oraz biorą udział w wykładach i kursach medytacyjnych. Zarówno wykłady, jak i medytacje odbywają się w ojczystych językach i w odpowiednim do naszej kultury stylu. Mogą w nich brać udział zarówno osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone.

Buddyzm

Autentyczną podstawą wszystkich szkół buddyjskich są trzy poziomy nauk, przekazane dwa i pół tysiąca lat temu przez Buddę Siakjamuniego, które opowiadają potrzebom różnych jego uczniów.

Więcej na stronie buddyzm.pl

XVI Karmapa

Rangdziung Rigpe Dordże był jednym z największych nauczycieli buddyjskich i mistrzów medytacji naszych czasów.Kilkukrotnie odwiedził Zachód udzielając nauk w wielu krajach.

Więcej na stronie buddyzm.pl

Lama Ole Nydahl

Lama Ole Nydahl jest jednym z niewielu wysoko wykwalifikowanych lamów i nauczycieli medytacji w tradycji buddyzmu szkoły Karma Kagyu na Zachodzie

Więcej na stronie buddyzm.pl

XVII Karmapa

Trinlej Taje Dordże jest głównym Lamą Linii Karma Kagyu Diamentowej Drogi, jest zwierzchnikiem duchowym wszystkich ośrodków założonych przez Lamę Olego Nydahla

Więcej na stronie buddyzm.pl

Buddyzm

Buddyzm to nauki o naturze umysłu pochodzące od historycznego Buddy Siakjamuniego, który żył i nauczał ponad dwa i pół tysiąca lat temu w północnych Indiach. Celem praktyki buddyjskiej jest osiągnięcie całkowitego urzeczywistnienia potencjału umysłu i doświadczenie trwałego szczęścia – oświecenia. Każdy może je urzeczywistnić, dlatego buddyzm nazywany jest religią doświadczenia. W buddyzmie istnieje wiele tradycji, szkół i stylów praktyki. Diamentowa Droga linii Karma Kagyu to najbardziej porywający obszar buddyjskich nauk, idealny dla niezależnych, pełnych radości ludzi.


Więcej informacji o buddyzmie znajdziecie na stronie buddyzm.pl.

Najlepszym słowem opisującym naukę Buddy jest to, którego używał on sam. Przez 1500 lat nauki te praktykowane były w Indiach pod nazwą „dharma”, a przez ostatnie tysiąc lat w Tybecie jako „czio”. Oba te określenia oznaczają: „jakimi rzeczy są”. Zrozumienie tego, jakimi rzeczy są, jest kluczem do trwałej radości. Sam Budda jest nauczycielem, przykładem, strażnikiem i przyjacielem. Pomaga nam i wszystkim istotom unikać cierpienia i doświadczać stanów coraz intensywniejszego szczęścia i radości, a także prowadzić innych do Wyzwolenia i Oświecenia. Buddyzm jest więc czymś bardzo praktycznym, czymś, co można zastosować bezpośrednio w życiu. Kiedy ludzie pytali Buddę, dlaczego i czego naucza, odpowiadał zawsze tak samo: „Nauczam, ponieważ wy i wszystkie istoty pragniecie osiągnąć szczęście i uniknąć cierpienia. Nauczam, jakimi rzeczy są”.

Lama Ole Nydahl, „O naturze rzeczy”

Medytacje

Medytacje we wrocławskim ośrodku odbywają się codziennie. W medytacji buddyjskiej może wziąć udział każdy. Trwa ona około pół godziny i nie wymaga żadnych przygotowań, znajomości skomplikowanych tekstów czy noszenia specjalnych ubrań. Praktyka jest prowadzona po polsku i nie trzeba za nią płacić. W każdą niedzielę medytacja prowadzona jest po angielsku.

Medytacja buddyjska to precyzyjna metoda pracy z umysłem. Celem medytacji jest uwolnienie umysłu od wszelkich słabości i ograniczeń oraz rozwinięcie w pełni wszystkich jego doskonałych właściwości, szczególnie nieustraszonej mądrości, spontanicznej radości i aktywnego współczucia. Więcej informacji o medytacji znajdziecie na stronie buddyzm.pl/medytacja

Pierwsza wizyta w ośrodku

Osoby, które chciałyby przyjść do ośrodka po raz pierwszy i uzyskać wstępne wyjaśnienia dotyczące medytacji oraz odpowiedzi na pytania na temat podstaw buddyzmu, zapraszamy we wtorki na pół godziny przed medytacją:

Wtorek I godz. 19:30

Ponadto w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o 18:30, wyjaśnienia prowadzone są w języku angielskim.

Terminy medytacji

MEDYTACJA 16 KARMAPY

Główną praktyką wykonywaną w naszych ośrodkach jest Medytacja 16 Karmapy, na którą zapraszamy codziennie:

Wtorek – Piątek I godz. 20:00
Sobota – Poniedziałek I godz. 19:00

W niedzielę medytacja 16 Karmapy prowadzona jest w języku angielskim.

MEDYTACJA 8 KARMAPY

Medytacja 8 Karmapy przeznaczona jest tylko dla osób, które ukończyły praktyki Nyndro i dostały pozwolenie od Lamy Ole na jej wykonywanie.

Poniedziałek I godz. 20:00

Wydarzenia

Zapraszamy codziennie na prowadzoną medytację 16 Karmapy.

Zapisz się do naszej listy mailingowej aby otrzymywać informacje o wydarzeniach w ośrodku:

Kontakt

Adres

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi
ul. Ruska 47/48 a, 50-079 Wrocław

Wejście od podwórza, klatka schodowa z "Akademią ruchu", IV piętro

Telefon

Ela Gromuł: +48 502 102 742
Łukasz Stecko: +48 693 327 710 
Grzegorz Moskal: +48 509 488 784

Email

Piszcie do nas na adres: wroclaw@diamondway-center.org

Nasze konto bankowe

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu
PKO BP SA
Numer rachunku: 19 1020 1866 0000 1502 0095 2408
IBAN: PL19102018660000150200952408
SWIFT: BPKOPLPW
Tytuł wpłaty: Darowizna na cele kultu religijnego

Dodatkowe informacje

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu to związek wyznaniowy oficjalnie zarejestrowany w Polsce w 1984 roku. Stanowi część ogólnoświatowej sieci ośrodków buddyjskich należących do linii Karma Kagyu – jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Ośrodki zostały założone przez Lamę Olego Nydahla i znajdują się pod duchową opieką J.Ś. 17 Karmapy Trinleja Taje Dordże, zwierzchnika naszej tradycji.
Więcej informacji o Związku na stronie buddyzm.pl